EĞİTİM AÇIKLAMASI

Manevi danışmanlık ve değerler rehberliği Eğitimi Ülkemizin manevi rehber ihtiyacını karşılamak amacıyla, batı toplumlarındaki eğitim kurumlarındaki dini danışmanlık ve rehberlik programlarını inceleyerek, bu alanda verilen dersleri tarayarak kendi toplumumuzun da ihtiyaçlarını dikkate alarak disiplinler arası “Manevi Rehberlik Eğitimi Sertifika Programı” hazırlamıştır.

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi Sertifikası Hakkında

 • Katılım Ön Koşulu : Yok
 • Eğitim Süresi : 1 ay
 • Eğitim Saati : Müfredat
 • Eğitim Türü : Uzaktan Eğitim
 • Eğitime Ulaşım : 7/24 sürekli (Asenkron)
 • Sertifika Sınav Durumu : Var
 • Sınav Uygulama Şekli : Uzaktan Eğitim 
 • Sertifika Sınav Türü : Çoktan Seçmeli Test
 • Sertifika Sınav Soru Sayısı : 10
 • Sertifika Sınavı Başarı Puanı : min. 50 puan (5 doğru cevap)
 • Sertifika Sınav Hakkı : 5
 • Sertifika Veren Kurum : Anlaşmalı Üniversite
 • Sertifika Kapsam ve Geçerlilik Süresi : Uluslararası ve Ömür Boyu
 • Gönderilecek Belgeler : Anlaşmalı Üniversite Onaylı Sertifika

ÜCRET VE ÖDEME

 • Eğitim Ücreti : Eğitim, Sertifika ve KDV dahildir.
 • Kargo Bedeli : Ücretli
 • Ödeme Seçenekleri : Nakit / Havale / EFT / Bankamatik / Kredi Kartı
 • Kredi Kartına : 9 Taksit imkanı

Manevi Rehberlik ve Değerler Danışmanlığı Eğitimi, dinsel ve manevi alana yönelimli danışanların gereksinimlerini karşılamak ve bu alanda toplumun ihtiyaç duyduğu konular dikkate alınarak hazırlanmış bir eğitim programıdır. Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi Sertifikası Programı ile ilahiyat temelli ya da imam hatip temelli kişilerin mesleki ve kişisel gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Böylece ilgili kurumlarda görev yapacak personellerin gerekli donanıma sahip olmaları hedeflenmektedir. Bu eğitimi tamamlayan katılımcılara kamu kurumlarında ve özelde geçerli Anlaşmalı Üniversite onaylı sertifika verilmektedir. İş pozisyonları eğitim seviyenize ve öğrenim derecenize göre değişkenlik gösterebilir. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün Diyanet işleri Başkanlığı ile imzaladığı proje kapsamında geçtiğimiz Mart ayında 43 ildeki 83 yurtta pilot uygulama olarak başlatılan “KYK Yurtlarında Manevi Rehberlik” projesi genişliyor. Pilot projeden olumlu sonuçlar alınmasına üzerine harekete geçen KYK, manevi rehberlik projesini yaygınlaştırma kararı almıştır.

Türkiye’de İlk kez bir özel kuruluşun yaptığı Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi’nin teorik kısmı uzaktan eğitim sistemi ile yapılacak, uygulamalı tarafı ise Adana ve İstanbul’da 2 gün örgün olarak yapılması planlanmaktadır.

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi Hakkında

1. Manevi Rehberlik Ve Danışmanlık Kapsamında Kimler Çalışabilir?

Herhangi bir unvan sınırlaması olmaksızın beşeri münasebetleri ve sosyal ilişkileri güçlü, gençlerle iletişimi iyi, dini danışmanlık/rehberlik yapacak düzeyde birikim ve donanımda ayrıca alana yönelik özel eğitim ve çalışması olan personel arasından yapılacaktır.

2. Değerler Rehberliği kapsamında görevlendirmelerde öncelik sıralaması var mıdır?

Manevi Rehber olarak görev almak isteyen personelin yüksek öğrenim düzeyinde eğitim görmüş olması esas olmakla birlikte lisansüstü eğitimi haiz ya da alana özgü özel çalışması olanlar öncelikle tercih edilecektir.

Manevi Rehberlik yapacak İlgili personel halen görev yaptığı il sınırları içerisinde durumuna uygun KYK yurdunda manevi rehber olarak görevlendirilecektir.

4. Manevi Rehberler nerelerde çalışacaklar?

Diyanet İşleri Başkanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde yürütülen çalışmalar bağlamında ilgili kurumların uygun göreceği her yerde çalışabilecekler.(KYK yurtları, özel yurtlar vakıflar, camiler vb.) Manevi rehberlik Görevlendirmeleri altı aylık periyotlar şeklinde yapılacak ve ilgili personelin verimliliğine göre süreklilik arz edecektir.

Manevi rehberlik ve danışmanlık için diyanet işleri başkanlığı; Manevi rehberlik için; “Başkanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde yürütülen çalışmalar bağlamında 2017- 2018 eğitim öğretim yılında da Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında gençlere manevi rehberlikte bulunmak üzere sürekli personel görevlendirmesi yapılacaktır.

Ülkemizin manevi rehber ihtiyacını karşılamak amacıyla, batı toplumlarındaki eğitim kurumlarındaki dini danışmanlık ve rehberlik programlarını inceleyerek, bu alanda verilen dersleri tarayarak kendi toplumumuzun da ihtiyaçlarını dikkate alarak disiplinler arası “Manevi Rehberlik Eğitimi Sertifika Programı” hazırlamıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılında da Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında manevi rehberlik ve danışmanlık çerçevesi aşağıda belirtildiği şekilde görevlendirmeler yapılacak. Buna göre;

1. Manevi Rehberlik ve danışmanlıkta Görevlendirmeler herhangi bir unvan sınırlaması olmaksızın beşeri münasebetleri ve sosyal ilişkileri güçlü, gençlerle iletişimi iyi, dini danışmanlık/rehberlik yapacak düzeyde birikim ve donanımda ayrıca alana yönelik özel eğitim ve çalışması olan personel arasından yapılacaktır.

2. Manevi Rehber olarak görev almak isteyen personelin yüksek öğrenim düzeyinde eğitim görmüş olması esas olmakla birlikte lisansüstü eğitimi haiz ya da alana özgü özel çalışması olanlar öncelikle tercih edilecektir.

3. Manevi Rehberlik yapacak İlgili personel halen görev yaptığı il sınırları içerisinde durumuna uygun KYK yurdunda manevi rehber olarak görevlendirilecektir.

4. Manevi rehberlik Görevlendirmeleri altı aylık periyotlar şeklinde yapılacak ve ilgili personelin verimliliğine göre süreklilik arz edecektir.

5. Manevi Rehberlik Görevlendirmeleri süreleri içerisinde görevden ayrılma istekleri dikkate alınmayacak ancak ilgili periyot bittikten sonra talepler değerlendirilecektir.

6. Manevi rehberlik görevlisi, cuma günleri müftülük bünyesinde görev yapacak; görev yaptığı yurtta mescit/cami varsa ve aynı gün için burada da ihtiyaç olursa Cuma günü de aynı yurtta görevine devam edecektir.

7. Manevi Değerler danışmanlığı kapsamında görevlendirilen personelin asli görev yerine vekil/fahri görevlendirme yapılabilecektir.

Manevi Danışman aynı zamanda Değerler Eğitmeni olarak görevlendirilmektedir.

-16%

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi

2.950,00  3.500,00 

VAR

VAR

VAR

ÜNİVERSİTE ONAYLI

ÖMÜR BOYU

ÖMÜR BOYU ERİŞİM

0
Figen Ateş Akademi
Figen Ateş Akademi